Wniosek o przerwę na karmienie piersią a zaświadczenie lekarskie
W niniejszym artykule przedstawiamy Wam stanowisko Ministerstwa Zdrowia odnośnie wniosku o karmienie piersią i zaświadczenia lekarskiego, którego żądają niektórzy pracodawcy. Zgodnie z §1 art. 187 ustawy Kodeks pracy pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, które są udzielane na wniosek pracownicy. Tryb udzielania przerw i szczegółowe informacje na ich temat zostały opisane w poprzednich częściach Prawa (z) pełną piersią (tu i tu).
Zaświadczenie lekarskie – stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Wiele mam miało niestety okazję przekonać się, że wniosek o udzielenie przerwy na podstawie przepisów ustawy Kodeks pracy nie satysfakcjonuje pracodawców i żądają dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, choć nie mają takiego prawa. W związku z powyższym Pracuję (z) pełną piersią wystąpiło z zapytaniem w przedmiotowej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Odpowiedź została udzielona przez Panią Dagmarę Korbasińską Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiamy zatem oficjalne stanowisko Ministerstwa w sprawie zaświadczeń lekarskich i czasu przysługującego uprawnienia z tytułu karmienia piersią:
„(…) złożenie przez pracownicę oświadczenia pracodawcy, w celu skorzystania z powyższego uprawnienia jest wystarczające.
Brak jest podstawy prawnej do żądania zaświadczenia lekarskiego o karmieniu piersią, jak również ustawa nie określa wieku dziecka, do którego jego matce przysługuje powyższe uprawnienie.
Zaświadczenie i opłaty
Wobec tego, lekarze nie są zobowiązani do wystawiania zaświadczeń z tytułu karmieniu piersią oraz żądania opłat za ich wystawienie.
W przypadku nieuzasadnionego pobierania opłat przez personel medyczny każdy pacjent ma prawo złożyć skargę u dyrektora lub kierownika placówki medycznej, w której miało to miejsce. Skargę na podmiot leczniczy, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, można również złożyć do Sekcji Skarg i Wniosków w oddziale wojewódzkim NFZ, właściwym ze względu na siedzibę świadczeniodawcy.”
Na uwagę zasługuje ostatni akapit wyjaśnienia dotyczący składania skargi w oddziale wojewódzkim NFZ w przypadku żądania przez lekarza opłaty za wystawienie zaświadczenia o karmieniu piersią – jako jedyna słuszna droga działania w przypadku zaistnienia takiego incydentu. Lekarze żądają opłat za usługę raczej na polecenie dyrektora / kierownika placówki, a nie jest to ich widzi mi się.
Mamy nadzieję, że przytoczone powyżej stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie zaświadczeń lekarskich jasno określa sposób udokumentowania przez pracownicę faktu karmienia piersią i skorzystania z przysługującego jej na mocy prawa uprawnienia.
Witam, jestem matką pracującą i karmiącą dwuletnie bliźniaki. Pracodawca co 3 miesiące żąda ode mnie zaświadczenia lekarskiego, że nadal karmię. Lekarz, za każdym razem robi problemy, ostatnim razem myślałam, że już nie wypisze mi tego zaświadczenia. Mówił, że zgodnie z prawem wcale nie musi mi takiego oświadczenia wypisywać (czyli dokładnie jak podaje Ministerstwo), że jeśli Pracodawca chce, to niech sobie za takie zaświadczenie zapłaci. No więc w pracy złożyłam skargę na tą całą sytuację. Zadzwoniłam również do Państwowej Inspekcji Pracy, żeby mieć podstawę do żądania zmiany regulaminu pracy. I tutaj niespodzianka. Pan z PIP powiedział, że pracodawca ma jak najbardziej prawo żądać takiego zaświadczenia lekarskiego i jest to zgodne z prawem. No więc o co w tym wszystkim chodzi? Otrzymałam również informację od pracodawcy, że nic w tym temacie nie zostanie zmienione. Super. A mi za miesiąc się kończy ważność zaświadczenia i aż mam dreszcze na samą myśl o żebraniu o kolejne.
Dlaczego matka karmiąca, jest uzależniona od dwóch instytucji mających sprzeczne stanowiska w tej sprawie? Da się to jakoś wyjaśnić?
Witam! Czy PIP podał jakąś podstawę prawną takiego stanowiska? Pracodawca wpisał w regulaminie pracy zapis o konieczności dostarczenia zaświadczenia lekarskiego? Poproszę o skany dokumentów dotyczących sprawy. Opracujemy zapytanie do obu instytucji i wyślemy do nich. Mamy nadzieję, że odpiszą szybko. Pozdrawiamy i czekamy na informację.
Póki co zapraszamy do lektury „Uprawnienia rodziców” opracowane przez PIP https://web.pip.gov.pl/pwp/pdf/uprawnienia_rodzicow.pdf Na uwagę zasługują strony 57-59, a szczególnie podsumowanie ze strony 59. Nic dodać, nic ująć. 🙂
Tak, w regulaminie pracy jest zapis wymagający zaświadczenia lekarskiego, gdy dziecko ukończyło 1 rok życia i takie zaświadczenie ma być dostarczane minimum raz na 3 miesiące. Gdy dziecko nie ma ukończonego roku, wystarczy zaświadczenie matki.
Pan z PIP powoływał się na kodeks ale nie pamiętam, na jakie konkretnie punkty. Mocno mnie wtedy zaskoczył. Jestem skłonna zadzwonić raz jeszcze i dopytać.
U mnie jedyna zmiana jaka nastąpiła, to zmieniłam lekarza który wystawia zaświadczenia. Ginekolog, w gabinecie prywatnym bez problemu wystawia mi takie zaświadczenie za 20 zł.
Mamy rok 2018, wszędzie aż huczy od korzyści wynikających z karmienia dziecka piersią najdłużej jak się da co z resztą popieram. Moje dziecko ma rok i 3 miesiące- ja wracam do pracy, chcę karmić dalej i skorzystać z przerw na karmienie. Pracodawca oczekuje zaświadczenia od lekarza że karmię, lekarka ( kobieta !!) pediatra twierdzi że nie ma obowiązku wystawiać zaświadczeń i głupot nie będzie pisać , ja bez zaświadczenia wyjść karmić nie mogę!!!! Co z paranoja !!! Absurd za absurdem ?? Podpowiedzcie co mogę zrobić/ co możemy zrobić by takie sytuacje nie miały miejsca?? Oczywiście poszukam lekarza który mi to zaświadczenie wystawi ale tak nie może być!!! Coś z tym trzeba zrobić- albo wymusić zmiany w KP że lekarze mają obowiązek takie zaświadczenia wypisywać albo że pracodawcy nie maja prawa o takie zaświadczenia prosić. Zagotowana jestem normalnie…
Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zaświadczeń o karmieniu piersią, ponieważ takie zaświadczenie nie istnieje i ustawodawca nie narzuca takiego warunku. Przerwa laktacyjna jest udzielana przez pracodawcę na wniosek pracownicy karmiącej. Żądanie przez pracodawcę zaświadczenia może zostać zgłoszone do Pańatwowej Inspekcji Pracy. Zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Jest w nim mowa m.in. o stanowisku Ministerstwa Zdrowia i link do stanowiska PIP. Warto uświadomić pracodawcę, że postępuje niezgodnie z prawem. https://www.pracujezpelnapiersia.pl/2016/08/30/koniec-zaswiadczen-lekarskich/