Nadgodziny a przerwa na karmienie piersią
Pytanie:
Co jeśli danego dnia nie mogę skorzystać z przerwy na karmienia piersią z powodu konieczności pozostania w pracy? Czy można tę godzinę odebrać, czy przepada? Zwykle wychodzę o godzinie 16 zamiast 17, jednak ostatnio musiałam zostać w pracy do 20. No i teraz nie wiem jak wypisać wniosek o odbiór nadgodzin.
Odpowiedź:
Jeśli masz dziecko do 4 rż i zostałaś w pracy po godzinach, to musiałaś wyrazić na to zgodę. Wyrażając zgodę sama zrezygnowałaś z przysługującej Ci przerwy na karmienie piersią. Przerwa na karmienie jest przerwą dodatkową oprócz tzw. przerwy pracowniczej, przerwą celową – przysługującą w danym dniu. Nie jest zatem możliwa kumulacja przerw (godzin) na karmienie piersią z kilku dni i np. odbiór ich w postaci jednego wolnego dnia.
Prawo a nadgodziny
Zgodnie z art. 178.
1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.
2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
Nadgodziny a wynagrodzenie
Przypominamy
Przy okazji przypominamy, że przerwa na karmienie piersią jest tzw. przerwą laktacyjną i nie można jej wykorzystywać do innych celów.
Dodamy jeszcze, że jeśli będziesz pracowała w ramach nadgodzin (bo np. chcesz sobie dorobić, albo pracodawca poprosi Cię o to), wówczas możesz sama dać pracodawcy argument, że przerwa na karmienie piersią nie jest Ci potrzebna i nie musisz wychodzić wcześniej, jeśli chcesz/zgadzasz się zostawać po godzinach.