• Karmienie piersią a praca w nadgodzinach

    Pytanie:

    Dzień dobry,
    Jestem mamą dwójki 15-miesięcznych dzieci, które karmię piersią. Moje godziny pracy to 8:00-16:00. Umówiłam się z szefową, że przerwy będę odbierać łącznie pod koniec dnia pracy, czyli będę pracować od 8:00 do 14.30.

    Na początku października zaistniała potrzeba, abym została trochę dłużej w pracy. Przyszłam na godzinę 8:00, w ciągu dnia wyszłam z pracy na 1,5 h, aby nakarmić dzieci. Wróciłam do pracy i zostałam do godziny 17:00. Łączny czas, kiedy byłam w pracy to 7,5 h.

    Otrzymałam telefon z HR-ów, iż czas od 16:00 do 17:00 nie zostaje mi uznany jako nagrodzona, gdyż przerwa na karmienie nie wlicza się do czasu pracy, w związku z czym mój  czas pracy nie przekroczył 8h. Czy słusznie? Gdzie mogę uzyskać pomoc w tej sprawie?

    Odpowiedź:
    Naszym zdaniem informacja udzielona przez kadry jest błędna. Przerwa na karmienie piersią jest wliczana w czas pracy, otrzymuje się za nią wynagrodzenie, tylko nie jest w tym czasie świadczona praca. Po 8 godzinach pracy (6,5 h pracy plus 1,5h przerwy na karmienie piersią przy dwójce dzieci – bez świadczenia pracy), to już jest ponadnormatywny czas pracy. Podlega on dodatkowemu wynagrodzeniu. Zatem w Pani przypadku za świadczenie pracy w godzinach 16:00 – 17:00 należne jest wynagrodzenie obliczone według stawek dla nadgodzin.
    Przy czym po 8 h pracy pracownica – matka dziecka poniżej 4 roku życia MUSI wyrazić zgodę na świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych.
    Prawo a nadgodziny
    Zgodnie z art. 178 ust. 2
    Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 (system pracy przerywanej), jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
    Informujemy
    Bezpłatne porady są udzielane w terenowych oddziałach Państwowej Inspekcji Pracy. Można zwrócić się do nich pisemnie, telefonicznie lub udać się na dyżur. Nieodpłatnych porad prawnych udziela również Centrum Poradnictwa Państwowej Inspekcji Pracy. Informacje o kontaktach w CP PIP i w poszczególnych województwach znajdziecie tu.
    Przypominamy

    Departament Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią jako optymalny i wzorcowy sposób żywienia niemowląt do ukończenia 6 miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią przy jednoczesnym podawaniu pokarmów uzupełniających nawet do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia i dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com