pytania o pracę

Przerwa na karmienie dla nauczycielki

Pytanie:

Po lekturze postów na temat przerwy w pracy na karmienie mam kilka pytań.
Jestem nauczycielką zatrudnioną na cały etat w placówce oświatowej. Od września chcę wrócić do pracy, ale na część etatu – prawdopodobnie 14/18 (czyli pensum 14 godzin, gdzie 18 to pełny etat). Mój pracodawca twierdzi, że nie przysługuje mi przerwa na karmienie, czy skrócony czas pracy ze względu na to, że wracam na część etatu. Czytając Kodeks Pracy wiem, że przerwa przysługuje, kiedy jest się zatrudnionym na więcej niż 4 godziny dziennie. Tylko że ja wypracowuję godziny dydaktyczne, pozostała część mojej pracy jest wykonywana albo w domu albo w placówce. Nie wiem, gdzie szukać odpowiedzi, jak te godziny przeliczać i czy faktycznie nie przysługuje mi przerwa (skrócenie czasu pracy).
Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedź:

Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r., poz. 1379) nauczycielce karmiącej piersią przysługuje 1 godzinna przerwa na karmienie, jeżeli jej czas pracy wynosi powyżej 4 godzin ciągłej pracy.

Przerwa wlicza się do czasu pracy nauczyciela (40 godzin na tydzień), a nie do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (pensum). Nie zmniejsza ona zatem czasu pracy realizowanego przez nauczycielkę w ramach tygodniowego obowiązku wymiaru godzin, a pozostałych godzin.

Wszystko zatem zależy od ułożenia tygodniowego planu przez dyrektora placówki. Przerwa na karmienie przysługiwać będzie tylko w te dni, w których czas pracy ciągłej obowiązkowych godzin dydaktycznych przekroczy 4 godziny zegarowe.

Przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela mają zastosowanie wyłącznie dla nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *