pytania o pracę

Nadgodziny a przerwa na karmienie piersią

Pytanie:

Co jeśli danego dnia nie mogę skorzystać z przerwy na karmienia piersią z powodu konieczności pozostania w pracy? Czy można tę godzinę odebrać, czy przepada? Zwykle wychodzę o godzinie 16 zamiast 17, jednak ostatnio musiałam zostać w pracy do 20. No i teraz nie wiem jak wypisać wniosek o odbiór nadgodzin.

Odpowiedź:

Jeśli masz dziecko do 4 rż i zostałaś w pracy po godzinach, to musiałaś wyrazić na to zgodę. Wyrażając zgodę sama zrezygnowałaś z przysługującej Ci przerwy na karmienie piersią. Przerwa na karmienie jest przerwą dodatkową oprócz tzw. przerwy pracowniczej, przerwą celową – przysługującą w danym dniu. Nie jest zatem możliwa kumulacja przerw (godzin) na karmienie piersią z kilku dni i np. odbiór ich w postaci jednego wolnego dnia.

Prawo a nadgodziny

Zgodnie z art. 178.

1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.

2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Nadgodziny a wynagrodzenie
Wchodzi tu jeszcze kwestia wynagrodzenia (o ile tak są rozliczane nadgodziny, a nie tylko w odbiorze godzin).
Będzie tu różnica w naliczaniu wynagrodzenia. Przy 8 godzinnym czasie pracy przerwa wliczana jest do wynagrodzenia (7+1h przerwy), czyli otrzymuje się za nią wynagrodzenie bez świadczenia pracy. Jeśli  w tym czasie pracowałaś, to nadal otrzymasz wynagrodzenie za tę godzinę według swojej stawki. Dopiero przepracowanie powyżej 8 godzin daje ponadnormatywny czas pracy i jest naliczany według stawek dla nadgodzin. Zatem  w Twoim przypadku w godzinach 9:00-17:00 świadczyłaś pracę według określonej dla Ciebie stawki, a między 17:00 a 20:00 wypracowałaś nadgodziny.
Zawsze jednak możesz zapytać o to pracodawcę lub kadrowca ze swojego zakładu pracy. 😉
Przypominamy

Przy okazji przypominamy, że przerwa na karmienie piersią jest tzw. przerwą laktacyjną i nie można jej wykorzystywać do innych celów.

Dodamy jeszcze, że jeśli będziesz pracowała w ramach nadgodzin (bo np. chcesz sobie dorobić, albo pracodawca poprosi Cię o to), wówczas możesz sama dać pracodawcy argument, że przerwa na karmienie piersią nie jest Ci potrzebna i nie musisz wychodzić wcześniej, jeśli chcesz/zgadzasz się zostawać po godzinach.

Przerwa na karmienie piersią, to jest bardzo delikatny temat. 😉
 
I na zakończenie wniosek, do którego doszła Pracownica. 🙂
„Trzeba podejść trochę do tej przerwy jak do przerwy obiadowej. Jest zapłacona. Jak nie wykorzystamy, to nikt nam nie odda. Nasza strata.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *